همیشه در سفر

لوازم دستی، دیدنی های کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استان های غربی کشور است که از پرجاذبه ترین مناطق کشور به عداد حساب آمار می آید. اگر اهل گردش و سفر باشید به هر بهانه ای و از كل مسیری که بلد این استان شوید با دیدنی ها و جاذبه های کم نظیری رخ به وقاحت رويه می شود. این استان از نقشه وسعت هفدهمین استان کشور محسوب می شود. از سرشت با استان کردستان، از نيمروز جهات با استان لرستان و ایلام، از خاور با استان همدان و از مشرق زمين با کشور عراق همجوار است و حدود 330 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
لسان كلام و گویش لسان كلام بییشتر مردم این استان کردی است که با لسان گفتار ها و گویش های خودي از يكسره عبارت زمره کلهری، گورانی، اورامی، جاقی و لکی سخن می گویند و لسان كلام مردم شهرستان سنقر ترکی سنقری است که با سایر گویش وران آذری و ترکی درون کشور متفاوت است. درب شهر کرمانشاه فارسی کرمانشاهی که گفته می شود بیش از 700 سال پیشینیه دارد متداول است و بخش بزرگی از مردم ولايت برج کرمانشاه به این نمط از زبان فارسی سخن می گویند.

صحنه، پایتخت موسیقی عرفانی ایران
صحنه یکی از شهرهای زیبای استان کرمانشاه سر پشه دره مسیر کنگاور به بیستون راست شده است. سراسر خیابان های این بلد پوشیده از درختان چنار کهنسال است که طراوت خاصی به محیط بخشیده است. مردم خوب این كشور بیشتر سزا عرفان و موسیقی هستند، به سختی می توان پهنه را پایتخت موسیقی عرفانی کشور دانست. بیشتر تنبورنوازان ایران از این مدينه برخاسته اند. بنابرين از بازدید مدينه زیبای صحنه و سراب صحنه می توانید از کباب این شهر بخورید و خاطره ای خوش از سفرتان را شمار بزنید.
سوغات کرمانشاه
بازار سنتی کرمانشاه جمله ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. بازار کرمانشاه از مهتر رهبر ممتاز ترین بازارهای ایران است و فرموده می شود بیش از 200 سال قدم دارد. این مجموعه تاریخی دارای 19 راسته بازار است و آثاری همتا تکیه يار الملک، تکیه بیگلربیگی، مسجد عمادالدوله، موزه های پوشاک استان کرمانشاه و موزه خط و کتاب درب نزدیک بازار قرار گرفته است.دنده کباب کرمانشاهی دنده کباب یکی از کباب های ایرانی است که به شهرت اسم کرمانشاه مشخص و ناپيدا شده است. مرق گوجه، آبلیمو، نمک، فلفل، روغن، زعفران و یک تکه لحم دنده گوسفند تقریبا به مقدار ريتم 700 گرم تهیه می شود. لحم را می برند، همزمان سه تا چهار سیخ با سیخ های کباب کوبیده به كنا عمودی داخل گوشت می کنند سپس با خلف یک کارد تیز با ضربات ورا بيرون سر همچنين محکم به گوشت ضربه وارد می کنند. بعد از آن گوشت را به مدت چند ساعت به همین حالت درون یخچال می گذارند.

در کرمانشاه کباب های دیگری نيز تهیه می شود از يكباره کباب سه سیخ سنقر. این کباب باب شهر سنقر کلیایی از مدينه های کرمانشاه متداول بود ليك رفته رفته آوازه حين تا کرمانشاه قلق و داخل گذشته برای خوردن این کباب از شهرهای مختلف به سنقر می رفتند. این روزها مدخل سرپوش برخی كافه های کرمانشاه هم هديه می شود. برای تهیه کباب سه سیخ که باب سنقر به برگ معروف است از چربی و پیاز کمتری فايده ستاني و زيان می شود و به جای یک سیخ کباب از سیه سیخ فايده ستاني و زيان می شود و بسیار خوشمزه است.
تکیه يار الملک تکیه معين الملک متعلق به عهد قاجار است که به گرامر حسین خان مواسات الملک جد زبردست معینی کرمانشاهی ساخته شده است و دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است. این بنا درون محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی طمانينه آرام دارد. اهمیت این بنا به کاشیکاری ثانيه است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا دوران احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد، همچنین از مجالس مذهبی و حماسی نیز در جای جای این بنا کاشی های نصب شده است. مرقد بناکننده این مجموعه درون ضلع كنارها و شمال شرقی زینبیه درون حجره کوچکی قرار ناراحت است و بخشی از بنا را به موزه مردم شناسی کرمانشاه مختصه داده اند که تبعات گوناگونی در این حوزه به نمایش درآمده است.


برچسب‌ها: سفر ,
+ نوشته شده در  شنبه 14 فروردين 1395ساعت 20:52  توسط همیشه در سفر  | 

 
ساخت وبلاگ رایگان تور روسیه بلیط هواپیما بلیط هواپیما تدریس خصوصی زبان انگلیسی هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند
بستن تبلیغات [X]